Poradnik

I. WENTYLACJA POMIESZCZEŃ.

– W budynkach mieszkalnych z zastosowaną wentylacją grawitacyjną, nawiew powietrza powinien odbywać się przez szczeliny w oknach, wywiew kanałami wentylacyjnymi znajdującymi się w kuchniach, łazienkach, wydzielonych WC. W celu zapewnienia nawiewu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń należy uchylać okna lub też zamontować w oknach nawiewniki. Dla zapewnienia dopływu powietrza do kratek i kanałów wentylacyjnych, w dolnych częściach drzwi do kuchni, łazienki i WC powinny znajdować się otwory. Pomiędzy dolnymi krawędziami drzwi w pokojach a podłogą lub progiem powinny znajdować się szczeliny.

– Szczelna stolarka okienna, zamontowane okapy kuchenne (zabroniony jest montaż w przypadkach kanałów zbiorczych) są przyczyną ograniczeń krotności wymiany powietrza nawiewanego co powoduje brak odpowiedniej ilości powietrza w pomieszczeniach z urządzeniami do spalania gazu, zwiększenie zawilgocenia i zagrzybienie mieszkań. Z tego względu nie wolno zasłaniać otworów nawiewnych, kratek i otworów wywiewnych wentylacyjnych oraz ogrzewać mieszkań kuchenkami gazowymi.

– Optymalne warunki panujące w mieszkaniu to temperatura 20-22 st. C i wilgotność 40-60 %. Objawy nadmiaru wilgoci w  mieszkaniu to:

  • wrażenie duszności,
  • złe samopoczucie,
  • bóle głowy,
  • skraplająca się woda na szybach,
  • pojawienie się objawów zagrzybienia nad oknami, pod parapetem, za meblami.

– Dla spełnienia w/w optymalnych warunków jedynym sposobem zapewniającym wymaganą wentylację naturalną w pomieszczeniach bez nawiewników, jest uchylanie lub rozwieranie skrzydeł okiennych w celu okresowego wietrzenia pomieszczeń oraz ich dogrzewanie.

II. ZASADY OSZCZĘDZANIA ENERGII CIEPLNEJ

– Wietrzymy pomieszczenia w sposób racjonalny, to znaczy szybko i skutecznie, tak aby nie wychłodzić mebli i ścian. Podczas otwierania okien zamykamy zawory termostatyczne. W innym przypadku ogrzewalibyśmy wylatujące na zewnątrz powietrze.

– Nie zasłaniajmy grzejników, ponieważ to one dostarczają nam ciepło do naszych mieszkań.

– Wyjeżdżając na dłuższy czas ustawmy zawory termostatyczne na minimum 17 – 18st. C.

– Im wyższa wilgotność powietrza, tym więcej potrzeba ciepła do ogrzania danego pomieszczenia.

– Obniżając temperaturę w pomieszczeniu o 1 st. C, zmniejszamy zużycie energii o ok. 6%.
Nie przesadzajmy jednak z oszczędzaniem. Brak właściwej temperatury sprzyja rozwojowi chorób oraz grzybów (toksyny, patogeny). Zawilgocone ściany uszkadzają konstrukcję budynku. W efekcie ogrzanie nadmiernie wychłodzonego pomieszczenia kosztuje więcej.

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą „20 – stopni”.